Česká brána Klikni: Hrad Bezděz Klikni: Městská kulturní zařízení - Knihovna V. Holana Klikni: Radnice - Městský úřad Mařatkův pomník Na Stráž Klikni: Římskokatolická farnost Bělá pod Bezdězem Zámek Bělá pod Bezdězem hlavička
šipka
šipka
šipka
šipka
šipka
rezervace
MÁCHOVI V PATÁCH
Všechny trasy po ročnících

Z Kravař do Zahrádek

17 km
Trasa
Kravaře - Ronov - Stvolínky - Holany - po červené značce
Holany - Zahrádky po modré. Středně náročná trasa s ostrým výstupem na Ronov vedoucí ve druhé části kolem soustavy holanských rybníků


Foto
Z Kravař jdete po zelené značce na Ronov, výrazný čedičový kužel vysoký 553 m. Na vrcholu se nachází zřícenina stejnojmenného hradu založeného Berky z Dubé na konci 14. stol. Odsud jsou nádherné výhledy daleko do kraje. V roce 1995 byl vrchol s hradní zříceninou vyhlášen za přírodní památku.

Z Ronova scházíte po červené značce do Stvolínek. Stvolínky mají své kořeny už ve 12. stol. Na místě renesanční tvrze se nachází barokní zámek (1664), který dnes slouží jako depozitář českolipského archivu. V obvodu obce je několik barokních soch umělců z Braunovy sochařské
školy.

Po levé straně v blízkosti Koňského rybníka se nachází pískovcová vyhlídková skála Smrtka. Po červené značce jdete romantickou krajinou holanských rybníků.

Soustava holanských rybníků byla vybudována za císaře Karla IV. Jsou situovány na Bobřím potoce a mají důmyslný systém napájení a odtoku, který je často tesaný do pískovce.

V blízkosti Hrázského rybníka si prohlédnete vodopád a jeskyni, kde si dáte pozor na kluzké okraje. U Milčanského rybníka mezi chatkami si všimněte odbočky na zříceninu hrádku Vítkovec.

Vítkovec byl postaven v roce 1455 Vartenberky. Dnes je zde zachováno nárožní zdivo asi 7 m vysoké.

Kolem Holanského rybníka dojdete do Holan. Holany byly založeny kolem roku 1200, od r. 1405 byly městečkem s hrdelním právem. Ve vsi upoutá pozdně barokní kostel sv. Maří Magdalény z r. 1789. Před kostelem je sloup se soškou Panny Marie z r. 1882, na jehož podstavci je vypsána stručná historie obce.

Z Holan pokračujete po zelené značce do Valdštejnské aleje tvořené 300 let starými stromy. Můžete se zaběhnout podívat na zbytky tvrziště ze 14. stol., tzv. Jiljov. Přejdete přes barokní mostek sv. Barbory a projdete Valdštejnskou lipovou alejí, která vás dovede až k zámku v Zahrádkách.

Zámek v Zahrádkách byl původně nazýván Nový Vítkovec a byl založen v polovině 16. stol. za Vartenberků. V 70. letech 18. stol. byl zbarokizován a nakonec empírově přestavěn ve 20. letech 19. stol. V zimě roku 2003 vyhořel.
PUTOVÁNÍ PODPORUJÍ

Město Bělá pod Bezdězem

Město Doksy

Městaká kulturní zařízení Bělá pod Bezdězem

Městské kulturní středisko Doksy

Tajemství

Kurort Oybin

Máchův kraj

Boleslavský deník

Signál rádio

Hitrádio

© 2012 - 2018 MKZ Bělá pod Bezdězem, ilustrace Oldřich Jelen, vytvořil Webmaster, starší články najdete v Archívu 84t1018