Česká brána Klikni: Hrad Bezděz Klikni: Městská kulturní zařízení - Knihovna V. Holana Klikni: Radnice - Městský úřad Mařatkův pomník Na Stráž Klikni: Římskokatolická farnost Bělá pod Bezdězem Zámek Bělá pod Bezdězem hlavička
šipka
šipka
šipka
šipka
šipka
rezervace
MÁCHOVI V PATÁCH
Všechny trasy po ročnících

Z Dubé do Dubé

15 km
Trasa
Dubá - Rozprechtice po červené značce
Rozprechtice – Dražejov - Nedvězí - Panenský hřeben po žluté značce
Panenský hřeben - Mokřady Horní Liběchovky po zelené značce
zpět do Dubé po červené značce


Foto
Tento výlet vede nejkrásnějšími partiemi Dubska.

Na výlet nastupujete v Dubé, kde se z náměstí vydáte po červené značce po silnici do Rozprechtic. V Rozprechticích se napojíte na žlutou značku, která vás povede Pramenným dolem do Dražejova.

Dražejov - ves na okraji pískovcové plošiny ve výšce 400 m n. m. První zmínky o vsi pocházejí z roku 1402, požáru ves podlehla v roce 1832. V současné době vesnice slouží především k rekreaci. Za povšimnutí stojí roubená fara se stodolou, kaple sv. Jana Nepomuckého z roku 1767. U čp. 13 se nachází památná lípa malolistá s obvodem kmene kolem 4 m.

Před Dražejovem vás čeká prudký výstup těžším lesnatým terénem. Vaše námaha však bude odměněna úžasným výhledem z vrchu Nedvězí.

Nedvězí je rekreační osada s pískovcovými výchozy. Více je však známý stejnojmenný vrch - trachytový suk (458 m) s dokonalým kruhovým rozhledem. Ze vzdálenějšího okolí jsou vidět Krušné hory, České středohoří, Lužické hory, Jizerské hory a Krkonoše. Příjezdová cesta do osady je místy tesaná ve skále.

Z Nedvězí sejdete po žluté značce na Panenský hřeben. Zde narazíte na zelenou značku a tu budete sledovat zpět do Rozprechtic. Cesta vás povede přírodní rezervací Mokřady Horní Liběchovky. Prosíme, abyste nevstupovali mimo značenou
cestu!

Liběchovka - potok pramenící pod Novým Berštejnem u Dubé mající délku 24,5 km. Od Deštné k Liběchovu tvoří široké údolí s pískovcovými skalami. V údolí jsou zachována luční společenstva a porosty.

Mokřady Horní Liběchovky - území o rozloze 78 ha bylo vyhlášeno přírodní rezervací v r. 1996 k ochraně pramenišť, slatin, ostřicových mokřadů, rákosin a mokřadních olšin. Ty jsou domovem vzácných a ohrožených rostlin a živočichů, zejména unikátních druhů plžů.

Sejdete zpět do Rozprechtic a zajdete po červené značce ke kopii sochy sv. Prokopa ve Sviňském dole. Tato socha je úzce spjata s K. H. Máchou, proto ji nemůžeme opomenout. Je z roku l761 a v roce l774 byla svědkem otcovraždy, která se stala epickým základem Máchova Máje. Originál sochy se nachází v Doksech před Památníkem K. H. Máchy.
PUTOVÁNÍ PODPORUJÍ

Město Bělá pod Bezdězem

Město Doksy

Městaká kulturní zařízení Bělá pod Bezdězem

Městské kulturní středisko Doksy

Tajemství

Kurort Oybin

Máchův kraj

Boleslavský deník

Signál rádio

Hitrádio

© 2012 - 2018 MKZ Bělá pod Bezdězem, ilustrace Oldřich Jelen, vytvořil Webmaster, starší články najdete v Archívu 84t1017