Česká brána Klikni: Hrad Bezděz Klikni: Městská kulturní zařízení - Knihovna V. Holana Klikni: Radnice - Městský úřad Mařatkův pomník Na Stráž Klikni: Římskokatolická farnost Bělá pod Bezdězem Zámek Bělá pod Bezdězem hlavička
šipka
šipka
šipka
šipka
šipka
rezervace
KaSS
ZÁŘÍ 2019
1
Výstavní sál MKZ
neděle od 15:00
MKZ Bělá pod Bezdězem
výstava

Cesta poznání

Foto
Výstava fotografií z cest Petry Oralové - Valcové, je Vám k dispozici ve Výstavním sále MKZ na Masarykově náměstí do 24. října. Otevřeno je pondělí až čtvrtek od 9 do 11.30 a od 12 do 16 hod.
Výstava je prodejní.
Ke stažení
plakát (jpg, 2,42 MB)
POZVÁNKA (jpg, 921 kB)

7
Sportovní hala
sobota od 7:00
MKZ Bělá pod Bezdězem
turistika

Máchovi v patách

Foto
V sobotu 7. září zveme na čtvrtou etapu letošního máchovského putování na místa tajemná a mystická. Vypravíme se do Ledče nad Sázavou a do Sluneční zátoky za Jaroslavem Foglarem.
V Ledči nad Sázavou na hradě bylo v roce 2017 u příležitosti 100. výročí narození Jaroslava Foglara (1907–1999) otevřeno Muzeum Jaroslava Foglara. Proč právě zde? Jaroslav Foglar totiž řeku Sázavu a asi 4 km po proudu řeky ležící Sluneční zátoku zvěčnil ve své knize „Hoši od Bobří řeky“, kde Bobří řeka je právě Sázava. Ačkoli psal Jaroslav Foglar příběh o zdatných a ušlechtilých chlapcích v letech 1927–1930, román vyšel poprvé až v roce 1933, a to na pokračování v příloze Českého slova. Teprve v roce 1937 jej knižně vydal nakladatel Jan Kobes s ilustracemi Zdeňka Buriana. Kromě toho vedl Jaroslav Foglar coby Jestřáb ve Sluneční zátoce několik let letní tábor Pražské Dvojky, nejstaršího českého skautského oddílu. V předvečer svých devadesátin se Jaroslav Foglar zúčastnil slavnostního odhalení památníku, který připomíná jeho působení ve Sluneční zátoce.
V Muzeum Jaroslava Foglara jistě zaujme milovníky Rychlých šípů pětice hlavních hrdinů v životní velikosti, sbírka ježků v kleci, která čítá přes padesát kusů, a to od nejstarších až po ty nejnovější, a samozřejmě dokumenty zachycující pestrý život spisovatele a skauta Jaroslava Foglara.
Po prohlídce muzea a případně dalších prohlídkových okruhů na hradě (za zmínku stojí expozice historických hodin od renesance po dnešek čítající přes 200 exemplářů) půjdeme asi 4 km podél řeky Sázavy do Sluneční zátoky a dále přes peřeje Stvořidla až do Smrčné, což je 10 km. Pohodáři mohou jít jen do Sluneční zátoky (4 km) nebo do Stvořidel (7 km). Všichni se sejdeme ve Vilémovicích. Ti, kteří půjdou do Stvořidel nebo do Smrčné, se vrátí do Vilémovic vlakem, vyhlášeným Posázavským pacifikem.
Odjezd je v 7:00 hod. z Bělé od sportovní haly, účastníci z Doks přijedou rychlíkem v 7:00 hod. (odjezd z Doks v 6:40 hod.). Jízdné je 250 Kč. Přihlásit se můžete u Jiřího Bollarda e-mail: turistibela@seznam.cz, tel.: 720 584 360. Další informace na www.tpdbelapodbezdezem.wbs.cz.
Těšíme se na všechny romantiky a vyznavače skautingu.
Za pořadatele (KulturaDoksy.cz, Městská kulturní zařízení Bělá pod Bezdězem a KČT Bělá pod Bezdězem) R. Mauserová

13
Zámek (1. patro)
pátek od 17:00
Muzeum Podbezdězí
vernisáž

Život v kameni

Foto
Na výstavě Život v kameni, s podtitulem - když na Bělsku bylo moře, aneb zkameněliny z muzea, uvidíte klasické skupiny mořských živočichů, které žijí i v současných mořích (např. ježovky, mlži, …), ale také skupinu tvorů, které známe pouze z fosilního záznamu - typickým příkladem pro naši oblast jsou hlavonožci s vnější spirálně stočenou ulitou, kteří se nazývají "amoniti". Výstava potrvá do 28. října 2019.

15
neděle od 9:00
MKZ Bělá pod Bezdězem

Den otevřených památek v Bělé

Foto
V rámci zakončení dnů Evropského historického dědictví můžete v Bělé navštívit tyto památky:

HLAVNÍ BUDOVA RADNICE - od 13 do 15 hod.

ČESKÁ BRÁNA - od 9 do 15 hod.

AUGUSTINIÁNSKÝ KLÁŠTER A KOSTEL SV. VÁCLAVA - od 13 do 16 hod.

FARNÍ KOSTEL POVÝŠENÍ SV. KŘÍŽE- Od 13 do 15 hod.

MUZEUM PODBEZDĚZÍ - od 9 do 16 hod.

IC s EXPOZICEMI NA ZÁMKU - od 9 do 17 hod.

Vstupné do všech uvedených památek v rámci EHD zdarma.
Ke stažení
plakát (jpg, 938 kB)

15
Park na Masarykově náměstí
neděle od 10:00
MKZ Bělá pod Bezdězem

Posvícení

Foto
Ani letos nevynecháme posvícenské veselí v parku na Masarykově náměstí. Od 10 do 11 hod. bude hrát známá dechová kapela Krajanka a po delší době nás navštíví také soubor lidových tanců z Malé Bělé FURIANT. Po tanečním vystoupení uvidíte prezentaci Daniela Dobrkovského a jeho havrana. Zbytkem dne nás bude veselými písničkami provázet Staropražská Hašlerka, uvidíte tance z 30. let 20. století v podání taneční skupiny The Wings z Liberce a nebudou chybět ani kejklířská vystoupení.
Pro děti jsme objednali dřevěný kolotoč a větší zájemci si budou moci vyzkoušet svou sílu na siloměru nebo svou obratnost při hodu krysou (samozřejmě hadrovou).
Doufáme, že nám bude přát počasí, a zveme vás na příjemný podzimní den strávený v našem parku, pod kaštany.
Ke stažení
plakát (jpg, 2,41 MB)

15
kaple sv. Josefa, zámek
neděle od 17:30
MKZ Bělá pod Bezdězem
hudba

Recitál NADI VÁLOVÉ

Foto
Umělecká dráha Nadi Válové začala účastí ve druhé řadě SuperStar v roce 2005, kde zaujala hudebního producenta Michala Horáčka, a díky němu se začala účastnit projektů s Petrem Hapkou a Bárou Basikovou. Její první sólové album s názvem „Černá“ vyšlo v květnu letošního roku. Jsou na něm písně několika autorů, ovšem výhradně na texty Michala Horáčka.
Vstupné zdarma v rámci EHD
Ke stažení
POZVÁNKA (jpg, 852 kB)
plakát (jpg, 1,18 MB)

15
IC s expozicemi na zámku
neděle od 19:00
MKZ Bělá pod Bezdězem
hudba

Degustace vín a recitál Saši Niklíčkové - ZRUŠENO

Foto
PRO NEDOSTATEK ZÁJEMCŮ
Ke stažení
POZVÁNKA (jpg, 1 016 kB)
plakát (jpg, 1,73 MB)

21
Komorní sál MKZ
sobota od 15:00
MKZ Bělá pod Bezdězem
pro děti

O zatoulané písničce

Foto
Písnička… Často má magickou moc. Dokáže nás rozveselit, potěšit, dojmout. Pojďte s námi v naší nové pohádce nahlédnout do tajemství, jak asi taková písnička vzniká.
V pohádkovém, hudebním příběhu se spoustou tradičních i netradičních loutek se potkáme s krejčím Ondrou. Ten si při práci rád zpívá a občas si i nějakou písničku složí. Žije se svou Písničkou spokojeně ve své skromné chaloupce, jenže... Jednoho dne se Písnička rozhodne, že už jí malá chaloupka nestačí a vyrazí za slávou do světa. Tam potká mocného čaroděje a začnou se dít věci.
Také vás zajímá, jak to všechno dopadne?

Pak se to můžete dozvědět v Komorním sále MKZ.
Vstupné: 30 Kč (předprodej), 30 Kč (před začátkem akce)
REZERVACE UZAVŘENYRezervace již byly uzavřeny.
Vstupenky si můžete zakoupit před představením bez rezervace.
Ke stažení
plakát (jpg, 4,77 MB)

28
Augustiniánský klášter
sobota od 18:30
Římskokatolická farnost Bělá p. B.
hudba

Recitál Slávka Klecandra

Foto
Osobní tvorba žalmů a dalších písní s kytarovým doprovodem a skladby s klasickou kytarou.
Ke stažení
plakát (pdf, 199 kB)

KALENDÁŘ
KONTAKTY
Kulturní a společenské středisko

tel.: 326 701 216
mob. 731 966 238
mapa
© 2012 - 2020 MKZ Bělá pod Bezdězem, ilustrace Oldřich Jelen, Webmaster,