Česká brána Klikni: Hrad Bezděz Klikni: Městská kulturní zařízení - Knihovna V. Holana Klikni: Radnice - Městský úřad Mařatkův pomník Na Stráž Klikni: Římskokatolická farnost Bělá pod Bezdězem Zámek Bělá pod Bezdězem hlavička
šipka
šipka
šipka
šipka
šipka
rezervace
KaSS
DUBEN 2018
7
sobota od 8:00
MKZ Bělá pod Bezdězem
turistika

Máchovi v patách - Kokořínsko

Foto
Vydejte se s námi na 15. putování Máchovi v patách na místa spjatá s pěstováním chmele, vinné révy či výrobou moku z těchto surovin.
Jdeme-li s českým romantickým básníkem K. H. Máchou, nesmí chybět tajemství, nešťastná láska nebo nějaký ten mord. A tak naše letošní první putování směrujeme do Kokořínského dolu do Harasova k tzv. Krvomlýnu. V sobotu 7. dubna se vydáme z Bosyně, kde máchovské putování zahájíme, po naučné stezce Poklady Harasova k harasovskému mlýnu, abychom se seznámili s historií zaniklého hrádku a s pověstí, která dala harasovskému Novému mlýnu temný název Krvomlýn. Z Harasova přejedeme autobusem do Vojtěchova a vydáme se po zelené značce Vojtěchovským dolem kolem úžasných skalních útvarů Jestřebických pokliček do Jestřebic a odsud po místním značení Šemanovickým dolem kolem Žižkových maštalí do Šemanovic. Celkem ujdeme 9 km. Vyvrcholením bude návštěva pivovaru v Lobči s občerstvením a ochutnávkou.

Odjezd autobusu z Bělé od sportovní haly je v 8:00 hod., z Doks, autobusového nádraží v 8.15, zahájení v Bosyni v 9:00 hod. Jízdné je 100 Kč, startovné 30 Kč.

Protože počet míst je omezen, neodkládejte rezervaci místa v autobuse a přihlaste se co nejdříve na všechna nebo jen některá z nabízených putování u Jiřího Bollarda (720 584 360) nebo na stránkách TPD Bělá pod Bezdězem (http://www.tpdbelapodbezdezem.wbs.cz).

7
Komorní sál MKZ
sobota od 15:00
MKZ Bělá pod Bezdězem
pro děti

O Palečkovi

Vyprávěním příběhů o lidové postavičce Palečka se nechali inspirovat František Hrubín, Božena Němcová i Jan Werich, a ti zase byli inspirací pro naše autorské, dramatické zpracování pohádkového příběhu.
Inscenace o malém, mrštném a vtipném hrdinovi – je, jak je u souboru zvykem - vsazena do velkých, variabilních, barevných kulis, herci v příběhu vystřídají mnoho převleků a k pomoci jim budou samozřejmě loutky – nejrozmanitějších druhů a velikostí. Děj dokreslují písničky, doprovázené hrou na kytaru a samozřejmě nechybí vtipné a nečekané situace a zápletky.
Pohádku zahraje Divadýlko Mrak.
Vstupné: 30 Kč (předprodej), 30 Kč (před začátkem akce).
REZERVACE UZAVŘENYRezervace již byly uzavřeny.
Vstupenky si můžete zakoupit před představením bez rezervace.
Ke stažení
Plakát (jpg, 755 kB)

12
Zámek (1. patro)
čtvrtek od 17:00
Muzeum Podbezdězí
přednáška

Malé železniční muzeum na zastávce Sudoměř

Železniční muzeum s expozicí o místní dráze Mělník – Mšeno – Dolní Cetno založil kolem roku 2001 železniční spolek ZINOPA  a především Vladimír Pagáč, který na nádraží z roku 1897 také bydlí a stará se o něj. Vladimír Pagáč nás seznámí s historií místní železnice, s okolnostmi vzniku muzea i s drezínami, které jsou chloubou muzea.
Vstupné: 30 Kč (před začátkem akce).

21
sobota od 8:00
MKZ Bělá pod Bezdězem

Máchovi v patách - Velké Žernoseky a Oparenské údolí

Foto
Za vinnou révou, romantikou Oparenského údolí a na vrch Lovoš se vydáme v Máchových stopách v sobotu 21. dubna. Navštívíme v Českém středohoří žernoseckou vinařskou oblast ležící nedaleko Litoměřic. Autobusem dojedeme do vsi Oparno. Zde půjdeme kouzelným Oparenským údolím do Oparenského mlýna, kde si budeme moci opéct na otevřeném ohni vuřty, které si s sebou přineseme. Pohodáři pak půjdou dále po zeleně značené naučné stezce Lovoš k přívozu v Malých Žernosekách. Trasa je dlouhá 6 km. Polykači kilometrů se mohou vydat po modré značce na vrch Lovoš, vysoký 570 m, na jehož vrcholu se nachází turistická chata a památný kříž. Značně namáhavý výstup (cca 45 min., délka 2,5 km) je odměněn za krásného počasí dech beroucím výhledem na České středohoří. Z Lovoše sestoupíme po žluté značce do Opárenského údolí a napojíme se na naučnou stezku Lovoš. Od 14 hod. proběhne na zámku Velké Žernoseky prohlídka historických sklepů. Zájemci mohou i některá vína ochutnat.

Odjezd autobusu z Bělé od sportovní haly je v 8:00 hod., z Doks, autobusové nádraží v 8.15, zahájení v Oparnu v 9:30 hod. Jízdné 150 Kč, startovné 30 Kč.
Protože počet míst je omezen, neodkládejte rezervaci místa v autobuse a přihlaste se co nejdříve na všechna nebo jen některá z nabízených putování u Jiřího Bollarda (720 584 360) nebo na stránkách TPD Bělá pod Bezdězem (http://www.tpdbelapodbezdezem.wbs.cz).

27
Zámek (1. patro)
pátek od 17:00
Muzeum Podbezdězí
vernisáž

Podbezdězí v proměnách času

Nová stálá expozice Muzea Podbezdězí Vám představí historické, kulturní i přírodní zajímavosti regionu Podbezdězí.
Slavnostně bude otevřena 27. dubna 2018 v 17 hodin.

28
IC s expozicemi na zámku
sobota od 13:00
MKZ Bělá pod Bezdězem

Rukodělná dílnička - Ošatky ze slámy

Foto
Výroba nádob spirálovou technikou je postup, jehož kořeny můžeme zařadit (podobně jako u košíkářství) do mladší doby kamenné. Zpočátku se zřejmě využívaly materiály nalezené volně v přírodě, ovšem rozvoj zemědělství a pěstování obilnin dodalo materiál, který je od té doby pro spirálové výrobky typický - slámu.Výroba slaměných ošatek vyžaduje pouze minimální vybavení. Nezbytnou pomůckou je dutinka, vyrobená např. z obdélníčku kůže, jehož delší strany se k sobě přihnou a sešijí. Dutinka při výrobě pomáhá formovat pramen slámy a udržovat ho stále stejně silný. Druhou a poslední pomůckou, kterou budete potřebovat, je velká jehla. Pramen slámy vytvářený dutinkou se spirálovitě obtáčí kolem už hotové části výrobku a pomocí jehly se neustále přišívá.
Kurz bude opět probíhat pod vedením Martiny Poliakové.
Vstupné: 20 Kč (před začátkem akce).

30
pondělí od 18:00
MKZ Bělá pod Bezdězem
pro děti

Čarodějnice

Foto
Letošní čarodějnice se slétnou přímo na fotbalovém stadionu, kde na ně budou čekat soutěže, hudba i občerstvení. Kdo z malých čarodějů a čarodějnic proběhne všechna kouzelná stanoviště, dostane za odměnu špekáček, který si může opéci nad ohněm. v 19,30 budou soutěže ukončeny a vyhodnocena nejkrásnější čarodějnice.
Hudebně bude večerem provázet skupina The Heretics group, na organizaci spolupracuje FK Bělá a hranici připravily a sponzorují Lesy Bělá p. B.

KALENDÁŘ
KONTAKTY
Kulturní a společenské středisko

tel.: 326 701 216
mapa
© 2012 - 2018 MKZ Bělá pod Bezdězem, ilustrace Oldřich Jelen, vytvořil Webmaster, starší články najdete v Archívu 16d201804